Makina Dairesiz Asansörleri İnceleyin

Makine daireleri binaların üzerinde belirgin bir yapıya sahiptir, ve bina üzerinde belli bir yer kaplamaktadır. Makine dairesinin kapladığı alan bina estetiğine çoğu zaman uymaz. Makine dairelerinin bina üzerinde yer kapladığı ve bina estetiğini bozduğu düşünülerek, dişlisiz makineler üretime girmiştir. Dişlisiz makine denilen bu makinemiz frekans kontrollü çalışıp, asansörün duruş kalkış ve tek hareketli parçasıyla kabinin seyrine büyük bir konfor sağlar.

Dişlisiz makine sayesinde makine dairesi ortadan kalkıp, asansör kuyusu içerisinde, montajının gerçekleştirilmesidir. Montajı yapılan dişlisiz makine, bir disk şeklinde olup, asansör makinesinin ağırlığının yarısı kadar ağırlıktadır. Kullanılan bu makine hassas kalkış ve duruşlarıyla, sessiz ve titreşimsiz çalışmasıyla büyük bir konfor sağlar.

Dişlisiz makine diğer asansör makinelerine oranla çok daha verimlidir. Ayrıca enerji tüketiminde geleneksel asansör motorlarına göre % 40 daha az enerji tüketmektedir. Taşıma kapasitesi 2000 kg 1,6 m/sn hızda çalışabilmektedir. Dişlisiz makineye müdahale edilmesi mümkündür. Makine dairesinin kuyu üzerinde tesisinin müsait olmadığı yerlerde büyük bir çözünürlük sağlayan dişlisiz makine ile çalışan asansörlerde asansör kabini kat arasında kaldığı zaman, tahrikli asansörlerde olduğu gibi freni açmak ve volanı çevirerek Asansör kabinini takip etmeye gerek yoktur. Kumanda panosuna müdahale ile ikaz ışıkları sayesinde kabinin otomatik olarak en yakın kata gelişini izlemek mümkündür.

Genelde bu tip yüksek kapasiteli asansörler özellikle yolcu terminalleri, çok katlı mağazalar, alışveriş merkezleri ile eğitim, kültür ve sağlık kuruluşları için uygun bir çözüm oluşturmakta. Makine dairesine gerek duymaması gelir getiren bina alanını arttırmakta, bunu yansıra, sistemin enerji etkinliği, işletme maliyetini düşürerek ek bir değer kazandırmaktadır. Tasarımcılar ve mimarlar ise hem makine dairesinin olmaması hem de esnek dekorasyon olanakları sayesinde işlerinin kolaylaşmasından hayli memnunlar.

Makine dairesiz sistemlerin avantajları

1. Makine dairesiz tasarım ile bina hacminde tasarruf.
2. Üstün kontrol teknikleri ile eşsiz duruş hassasiyeti.
3. Her çeşit binaya kolay entegrasyon.
4. Kaldırma ünitesinin üstün performansı ile sessiz ve konforlu seyir.
5. Daha az kalkış akımı, daha az enerji kullanımı.
6. Hızlı ve etkin montaj.
7. Optimum performans.

Hız 0.63 – 1.0 m/s.
Maksimum durak 16 (seyir mesafesi 40 m’yi geçmeyecek şekilde)
Kapasite 3-13 kişi
Gruplama En fazla 3’lü grup
Tahrik V3F frekans kontrollüAC- dişlisiz
Kumanda Mikrobilgisayar sistemli, seri iletim ağlı
Kapı Otomatik tipte


Karşılaştırma Tablosu

ÖZELLİK HİDROLİK HALATLI ÇİFT HIZLI GEARLESS
Hız (m/s) 0.63 1.0 1.0
Yük (kg) 630 630 630
Motor gücü (kW) 11 5.5 3.7
Ana sigorta (A) 50 35 16
Enerji Tüketimi (kWs/y) 7200 5000 3000
Isı kaybı (kW) 3.8 3.0 1.3
Yağ gereksinimi (l) 200 3.5 0
Ağırlık (kg) 650 430 230
Tipik gürültü düzeyi (dBA)* 65-70 65-75 50-55
Makina dairesi (m2 ) 5 12 0

Uzman Ekibimizle Her Zaman Yanınızdayız